  • PLZ10B-HG3/H
PLZ10B-HG3/H
advertisement
Manufacturer No:
PLZ10B-HG3/H
HK JDW NO:
884-PLZ10B-HG3/H
Datasheet:
PLZ10B-HG3/H
Description:
ZENER DIODE 8Ohm ±3% 10V 200nA @ 7V 150°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-219AC
Step5Bar-code shipping tag
PLZ10B-HG3/H
    DO-219AC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-61000-4-2, 4-5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    8Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    10V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    10V
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    2.54%
  • Working Test Current
    20mA