  • PM0805-33NM
PM0805-33NM
advertisement
Manufacturer No:
PM0805-33NM
HK JDW NO:
103-PM0805-33NM
Datasheet:
PM0805-33NM
Step5Bar-code shipping tag
PM0805-33NM
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.499807mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    PM0805
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.083Lx0.059W 2.10mmx1.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    33nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    270mOhm Max
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.05GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    60 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Q Factor
    60
  • Case/Size Code
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    1.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm