  • PM0805G-R082J
PM0805G-R082J
advertisement
Manufacturer No:
PM0805G-R082J
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM0805G-R082J
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PM0805G-R082J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM0805G-R082J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM0805G
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Monolithic
  • Current Rating
    300mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    82nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    255MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    15 @ 50MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Q Factor
    15
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm