  • PM105SB-100M-RC
PM105SB-100M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM105SB-100M-RC
HK JDW NO:
103-PM105SB-100M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM105SB-100M-RC
Description:
FIXED IND 10UH 2.1A 60 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM105SB-100M-RC
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    PM105SB
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.390W 9.90mmx9.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 13 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    2.1A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    60mOhm Max
  • Max DC Current
    2.1A
  • Frequency - Self Resonant
    29MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    39 @ 2.52MHz
  • Case/Size Code
    3945
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    2.1A
  • RMS Current (Irms)
    2.1A
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm