  • PM1210-R18J-RC
PM1210-R18J-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1210-R18J-RC
HK JDW NO:
103-PM1210-R18J-RC
Package:
1210
Datasheet:
PM1210-R18J-RC
Step5Bar-code shipping tag
PM1210-R18J-RC
  • Package / Case
    1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    15.989131mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Resistance
    280mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Molded
  • Current Rating
    450mA
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Inductance
    180 nH
  • Max DC Current
    450mA
  • Frequency - Self Resonant
    400MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    28
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    280mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.18 µH
  • Special Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Height
    2.2mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.5mm