  • PM1812-102J-RC
PM1812-102J-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1812-102J-RC
HK JDW NO:
103-PM1812-102J-RC
Package:
Nonstandard, 2 Lead
Datasheet:
PM1812-102J-RC
Description:
Fixed Inductors 1.0mH 5%
Step5Bar-code shipping tag
PM1812-102J-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard, 2 Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
    1
  • Depth
    3.2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    30mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    252kHz
  • DC Resistance (DCR)
    40Ohm Max
  • Max DC Current
    30mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    30 @ 252kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Q Factor
    30
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    30mA
  • Special Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm