  • PM3316-6R8M-RC
PM3316-6R8M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM3316-6R8M-RC
HK JDW NO:
103-PM3316-6R8M-RC
Datasheet:
PM3316-6R8M-RC
Description:
Fixed Inductors 6.8uH 20%
Step5Bar-code shipping tag
PM3316-6R8M-RC
    Select All
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    3.4A
  • RMS Current (Irms)
    3.4A
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    PM3316
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Depth
    10.2mm
  • Current Rating
    4.4A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    30mOhm
  • Max DC Current
    3.4A
  • Frequency - Self Resonant
    31MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 3MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Current - Saturation
    4.5A