  • PM4HW-H-DC12VW
PM4HW-H-DC12VW
advertisement
Manufacturer No:
PM4HW-H-DC12VW
HK JDW NO:
590-PM4HW-H-DC12VW
Package:
Datasheet:
Description:
Electromechanical Relay DPDT 5A 12VDC Plug-In
Step5Bar-code shipping tag
PM4HW-H-DC12VW
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Plug-In, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    120g
  • Published
    2009
  • Series
    PM4H-W
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Circular
  • Max Operating Temperature
    50u00b0C
  • Min Operating Temperature
    -10u00b0C
  • Voltage - Supply
    12VDC
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Function
    Repeat Cycle, Twin Timer
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Contact Rating @ Voltage
    5A @ 250VAC
  • Coil Voltage (DC)
    12V