  • PM528S-101-RC
PM528S-101-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM528S-101-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM528S-101-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM528S-101-RC
Description:
Ind Power Shielded Bobbin Core 100uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 450mA T/R
Step5Bar-code shipping tag
PM528S-101-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    PM528S
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5.7mm
  • Current Rating
    450mA
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    480mOhm Max
  • Max DC Current
    420mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    8 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Case/Size Code
    2323
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm