  • PMEG3005CT,215
PMEG3005CT,215
advertisement
Manufacturer No:
PMEG3005CT,215
HK JDW NO:
554-PMEG3005CT,215
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
PMEG3005CT,215
Step5Bar-code shipping tag
PMEG3005CT,215
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    330mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PMEG3005CT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    430mV @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    150μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    10A
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Forward Voltage
    430mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Reverse Recovery Time
    17 ns
  • Peak Reverse Current
    150μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    10A