  • STPS10M80CR
STPS10M80CR
advertisement
Manufacturer No:
STPS10M80CR
HK JDW NO:
761-STPS10M80CR
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
STPS10M80CR
Step5Bar-code shipping tag
STPS10M80CR
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    705mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    15mA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    150A
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    850mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    80V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    150A
  • Height
    10.75mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
    Tube
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS10
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 80V