  • PN10-6SLF-L
PN10-6SLF-L
advertisement
Manufacturer No:
PN10-6SLF-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PN10-6SLF-L
Package:
Datasheet:
PN10-6SLF-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PN10-6SLF-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material
    Copper
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Body Material
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Yellow
  • Depth
    6.35mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Tongue Inside Opening
    0.140 (3.56mm)
  • Length
    21.844mm
  • Width
    6.35mm
  • Length - Overall
    0.860 21.84mm
  • Width - Outer Edges
    0.250 6.35mm