  • PN10-8SLF-L
PN10-8SLF-L
advertisement
Manufacturer No:
PN10-8SLF-L
HK JDW NO:
583-PN10-8SLF-L
Package:
Datasheet:
PN10-8SLF-L
Step5Bar-code shipping tag
PN10-8SLF-L
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS Code
  • Depth
    7.37mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.160 (4.06mm)
  • Length
    23.368mm
  • Width
    7.37mm
  • Length - Overall
    0.920 23.37mm
  • Width - Outer Edges
    0.290 7.37mm