  • PN12-6HDR-2K
PN12-6HDR-2K
advertisement
Manufacturer No:
PN12-6HDR-2K
HK JDW NO:
583-PN12-6HDR-2K
Quantity:
In Stock : 3110
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
PN12-6HDR-2K
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Packaging
    Reel
  • Published
    2001
  • Feature
    Heavy Duty, Serrated Termination
  • HTS Code
  • Depth
    7.87mm
  • Wire Gauge
    12-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.130 ~ 0.225 (3.30mm ~ 5.72mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    25.908mm
  • Thickness
    0.050 1.27mm
  • Length - Overall
    1.020 25.91mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm