  • PN14-10LF-3K
PN14-10LF-3K
advertisement
Manufacturer No:
PN14-10LF-3K
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PN14-10LF-3K
Package:
Datasheet:
PN14-10LF-3K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PN14-10LF-3K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Reel
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2007
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.080 ~ 0.162 (2.03mm ~ 4.11mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Tongue Inside Opening
    0.190 (4.83mm)
  • Length
    23.368mm
  • Length - Overall
    0.920 23.37mm
  • Width - Outer Edges
    0.330 8.38mm