  • PN14-10LF-C
PN14-10LF-C
advertisement
Manufacturer No:
PN14-10LF-C
HK JDW NO:
583-PN14-10LF-C
Package:
Datasheet:
Description:
Fork Terminal 14-18AWG 23.11mm 7.11mm Tin
Step5Bar-code shipping tag
PN14-10LF-C
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Depth
    7.11mm
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.162 (4.11mm)
    10 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.190 (4.83mm)
  • Length
    23.114mm
  • Width
    8.38mm
  • Length - Overall
    0.910 23.11mm
  • Width - Outer Edges
    0.330 8.38mm