  • PN14-8F-3K
PN14-8F-3K
advertisement
Manufacturer No:
PN14-8F-3K
HK JDW NO:
583-PN14-8F-3K
Package:
Datasheet:
PN14-8F-3K
Description:
Fork Terminal 14-16AWG 21.34mm 7.87mm Tin Reel
Step5Bar-code shipping tag
PN14-8F-3K
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Packaging
    Reel
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Depth
    7.87mm
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.160 (4.06mm)
  • Terminal Type
    Standard
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.170 (4.32mm)
  • Length
    21.336mm
  • Length - Overall
    0.840 21.34mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm