  • PN14-8LF-C
PN14-8LF-C
advertisement
Manufacturer No:
PN14-8LF-C
HK JDW NO:
583-PN14-8LF-C
Package:
100
Step5Bar-code shipping tag
PN14-8LF-C
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    100
  • Weight
    108.862169g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.162 (4.11mm)
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.160 (4.06mm)
  • Length
    23.368mm
  • Width
    7.366mm
  • Length - Overall
    0.920 23.37mm
  • Width - Outer Edges
    0.290 7.37mm