  • PR03000205101JAC00
PR03000205101JAC00
advertisement
Manufacturer No:
PR03000205101JAC00
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PR03000205101JAC00
Package:
Axial
Description:
FIXED RESISTOR, 5.1kOhm, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 970
Step5Bar-code shipping tag
PR03000205101JAC00
    Select All
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    5.1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Voltage - Rated
    750V
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    750V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Operating Supply Voltage
    750V
  • Lead Diameter
    780 μm
  • Diameter
    5.2mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C