  • PRM162-K415K-104A3
PRM162-K415K-104A3
advertisement
Manufacturer No:
PRM162-K415K-104A3
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PRM162-K415K-104A3
Package:
Description:
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRM162-K415K-104A3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Pro Audio PRM16
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Base Part Number
    PRM162
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 1.142 x 0.630 Face x 0.630 H 29.00mmx16.00mmx16.00mm
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm