  • PRM162-K420K-103A1
PRM162-K420K-103A1
advertisement
Manufacturer No:
PRM162-K420K-103A1
HK JDW NO:
103-PRM162-K420K-103A1
Package:
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PRM162-K420K-103A1
    Tray
  • Published
    2015
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Rotary
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 1.142 x 0.630 Face x 0.630 H 29.00mmx16.00mmx16.00mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm