  • PRS12R-2015S-103B1
PRS12R-2015S-103B1
advertisement
Manufacturer No:
PRS12R-2015S-103B1
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PRS12R-2015S-103B1
Package:
Datasheet:
Description:
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRS12R-2015S-103B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Series
    PRS12R
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
  • Power (Watts)
    0.05W, 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236" (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.657" x 0.433" Face (16.70mm x 11.00mm)
  • Number of Gangs
    2
  • Resistance (Ohms)
    10k
  • Features
  • Actuator Length
    0.591" (15.00mm)