  • PSC15A-090
PSC15A-090
advertisement
Manufacturer No:
PSC15A-090
Manufacturer:
Phihong USA
HK JDW NO:
624-PSC15A-090
Package:
Datasheet:
PSC15A-090
Description:
Plug-In AC Adapters USE 552-PSC-15A-090S 15W 9VDC WALL ADAPT
Step5Bar-code shipping tag
PSC15A-090
    Select All
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    59 1.50m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
  • No Load Power Consumption
    100mW Max
  • Height
    31.242mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Weight
    0.32lb 145.15g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2012
  • Series
    PSC15A (15W)
  • Size / Dimension
    2.81Lx1.97W x 1.23 H 71.5mmx50.0mmx31.2mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cULus
  • Efficiency
    Level VI
  • Max Output Current
    1.67A
  • Voltage - Output 1
    9V
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Current - Output 1
    1.6A