  • PSK-15B-S9
PSK-15B-S9
advertisement
Manufacturer No:
PSK-15B-S9
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PSK-15B-S9
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
PSK-15B-S9
Description:
AC/DC CONVERTER 9V 15W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSK-15B-S9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    PSK-15B (15W)
  • Size / Dimension
    2.44Lx1.77W x 0.91 H 62.0mmx45.0mmx23.1mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Enclosed
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    84.28%
  • Output Voltage
    9V
  • Voltage - Output 1
    9V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1.6A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height Seated (Max)
    23.59mm
  • Width
    44.96mm