  • PSMN035-150B,118
PSMN035-150B,118
advertisement
Manufacturer No:
PSMN035-150B,118
HK JDW NO:
554-PSMN035-150B,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
PSMN035-150B,118
Description:
MOSFET N-CH 150V 50A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSMN035-150B,118
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TrenchMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    35MOhm
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    250W
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    35mOhm @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4720pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    50A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    79nC @ 10V
  • Rise Time
    138ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    150V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    93 ns
  • Turn-Off Delay Time
    79 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    50A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    150V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    150V
  • Input Capacitance
    4.72nF
  • Drain to Source Resistance
    35mOhm
  • Rds On Max
    35 mΩ