  • PTCCL05H190HBE
PTCCL05H190HBE
advertisement
Manufacturer No:
PTCCL05H190HBE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PTCCL05H190HBE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCCL05H190HBE
Description:
PTCCL Series 1200 Ohm 140 mA ±20 % Radial PTC Overload Protection Thermistor
Step5Bar-code shipping tag
PTCCL05H190HBE
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PTCCL
  • Size / Dimension
    0.197Dia x 0.217 T 5.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    19mA
  • Voltage - Rated AC
    265V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0073W
  • Approval Agency
    UR
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Supply Voltage
    265V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Max Supply Voltage
    265V
  • Max Current Rating
    140mA
  • Hold Current
    19mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Trip Current
    29mA
  • Resistance @ 25°C
    1.2kOhm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm