  • PTCCL05H940ETE
PTCCL05H940ETE
advertisement
Manufacturer No:
PTCCL05H940ETE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PTCCL05H940ETE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCCL05H940ETE
Description:
Thermistor PTC 50 Ohm 20% 2-Pin Radial T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTCCL05H940ETE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PTCCL
  • Size / Dimension
    0.197Dia x 0.157 T 5.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0069W
  • Approval Agency
    UR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Max Current Rating
    800mA
  • Current - Max
    800mA
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    60V
  • Hold Current
    94mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    60V
  • Trip Current
    145mA
  • Resistance @ 25°C
    50Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm