  • PTCTT95R100GTE
PTCTT95R100GTE
advertisement
Manufacturer No:
PTCTT95R100GTE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PTCTT95R100GTE
Package:
4-SMD
Datasheet:
PTCTT95R100GTE
Description:
THERMISTOR PTC 10 OHM 240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTCTT95R100GTE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.283W 9.00mmx7.20mm
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 15 INCH
  • Depth
    7.2mm
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Current - Max
    4A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    140mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    240V
  • Time to Trip
    4s
  • Current - Trip (It)
    300mA
  • Resistance @ 25°C
    10Ohm
  • Thickness (Max)
    0.272 6.90mm