  • PTD901-1015F-B203
PTD901-1015F-B203
advertisement
Manufacturer No:
PTD901-1015F-B203
HK JDW NO:
103-PTD901-1015F-B203
Package:
Datasheet:
PTD901-1015F-B203
Description:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTD901-1015F-B203
  • Mount
    Through Hole
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    20kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    50mW
    PC Pins, Board Locks
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Actuator Type
    Flatted
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm