  • PTD902-1015K-A102
PTD902-1015K-A102
advertisement
Manufacturer No:
PTD902-1015K-A102
HK JDW NO:
103-PTD902-1015K-A102
Package:
Datasheet:
PTD902-1015K-A102
Description:
POT 1K OHM 1/40W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTD902-1015K-A102
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • HTS Code
  • Power Rating
    25mW
  • Max Power Dissipation
    25mW
  • Depth
    9.5mm
  • Base Part Number
    PTD902
  • Military Standard
    Not
  • Size Code
    3738
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Number of Gangs
    2
  • Length
    24.65mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm