  • PTD902-1015K-B504
PTD902-1015K-B504
advertisement
Manufacturer No:
PTD902-1015K-B504
HK JDW NO:
103-PTD902-1015K-B504
Package:
Datasheet:
PTD902-1015K-B504
Description:
POT 500K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTD902-1015K-B504
  • Mount
    Panel
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    500kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Multi-Ganged
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PTD902
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Size Code
    3738
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm