  • PTD902-2015P-C504
PTD902-2015P-C504
advertisement
Manufacturer No:
PTD902-2015P-C504
HK JDW NO:
103-PTD902-2015P-C504
Package:
Datasheet:
PTD902-2015P-C504
Description:
POT 500K OHM 1/40W CARBON R-LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTD902-2015P-C504
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • Power Rating
    25mW
  • Max Power Dissipation
    25mW
  • Actuator Type
    Round
  • Taper
    Reverse Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm