  • PTD908-1015F-B103
PTD908-1015F-B103
advertisement
Manufacturer No:
PTD908-1015F-B103
HK JDW NO:
103-PTD908-1015F-B103
Package:
Datasheet:
PTD908-1015F-B103
Description:
Res Carbon Film POT 10K Ohm 10% 1/20W 1(Mech)Turn 6mm (47.2 X 9.5 X 11.3mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PTD908-1015F-B103
    Tray
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    9.5mm
  • Construction
    Multi-Ganged
  • Base Part Number
    PTD908
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    20V
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Number of Gangs
    8
  • Length
    47.2mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm