  • PTGL5SAR1R0M1B51A0
PTGL5SAR1R0M1B51A0
advertisement
Manufacturer No:
PTGL5SAR1R0M1B51A0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PTGL5SAR1R0M1B51A0
Package:
Radial, Disc
Description:
PTC RESET FUSE 1OHM DISC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTGL5SAR1R0M1B51A0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    2A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    470mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    16V
  • Current - Trip (It)
    880mA
  • Resistance @ 25°C
    1Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POSISTOR®, PTGL
  • Size / Dimension
    0.236Dia x 0.138 T 6.00mmx3.50mm
  • Tolerance
    20%