  • PTHF500-894
PTHF500-894
advertisement
Manufacturer No:
PTHF500-894
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PTHF500-894
Package:
Radial, Vertical (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTHF500-894
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    3.4A
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Lead Length
    19.05mm
  • Inductance
    500μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    131mOhm Max
  • Max DC Current
    3.4A
  • Frequency - Self Resonant
    800kHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    3.1A
  • Diameter
    33.02mm
  • Height
    33.02mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Molybdenum Permalloy(MPP)
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PTHF
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.300Diax0.650W 33.02mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±10%