  • PTHF75R-50
PTHF75R-50
advertisement
Manufacturer No:
PTHF75R-50
HK JDW NO:
79-PTHF75R-50
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTHF75R-50
  • Series
    PTHFR
  • Size / Dimension
    0.625Diax0.300W 15.87mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    3.47A
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Lead Spacing
    15.24mm
  • Inductance
    75μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    45mOhm Max
  • Max DC Current
    3.47A
  • Frequency - Self Resonant
    5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    1.6A
  • Diameter
    15.87mm
  • Height
    15.875mm