  • PTJ902-130S-104B1
PTJ902-130S-104B1
advertisement
Manufacturer No:
PTJ902-130S-104B1
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTJ902-130S-104B1
Package:
Datasheet:
PTJ902-130S-104B1
Description:
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTJ902-130S-104B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    PTH902
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Lead Length
    3.5mm
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    Push-Push, SPDT, With Detent
  • Actuator Diameter
    0.185 (4.70mm), 0.264 (6.70mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    2
  • Size - Body
    Rectangular - 0.447 x 0.374 Face x 0.447 H 11.35mmx9.50mmx11.35mm
  • Number of Gangs
    2
  • Life (Cycles)
    15000 cycles
  • Actuator Length
    1.181 30.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP40
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    Pro Audio PTJ90
  • Tolerance
    ±20%