  • PTN0603E2671BST1
PTN0603E2671BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0603E2671BST1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PTN0603E2671BST1
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PTN0603E2671BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 2.67kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
PTN0603E2671BST1
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    2.67kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Power Rating
    150mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Operating Supply Voltage
    75V
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.51mm
  • Thickness
    508μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PTN
  • Size / Dimension
    0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1%