  • PTN0603E8351BST1
PTN0603E8351BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0603E8351BST1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PTN0603E8351BST1
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PTN0603E8351BST1
Description:
FIXED RESISTOR PTN Series, Thin Film, 8.35kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1717
Step5Bar-code shipping tag
PTN0603E8351BST1
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    PTN
  • Size / Dimension
    0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    8.35kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Power Rating
    150mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Operating Supply Voltage
    75V
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.51mm