  • PTN0603H96R5BBT1
PTN0603H96R5BBT1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0603H96R5BBT1
HK JDW NO:
866-PTN0603H96R5BBT1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 96.5Ohm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PTN0603H96R5BBT1
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    0.1%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    96.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    150mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Operating Supply Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1.63mm