  • PTN1206E4991BST1
PTN1206E4991BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN1206E4991BST1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PTN1206E4991BST1
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PTN1206E4991BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
PTN1206E4991BST1
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PTN
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    4.99kOhm
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
  • Power Rating
    400mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm