  • PTV09A-2015S-B253
PTV09A-2015S-B253
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-2015S-B253
HK JDW NO:
103-PTV09A-2015S-B253
Package:
Datasheet:
PTV09A-2015S-B253
Description:
POT 25K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-2015S-B253
  • Mount
    Snap in, Through Hole
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    25kOhm
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.610 x 0.382 Face x 0.268 H 15.50mmx9.70mmx6.80mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm