  • PTV09A-4030F-B503
PTV09A-4030F-B503
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-4030F-B503
HK JDW NO:
103-PTV09A-4030F-B503
Package:
Datasheet:
PTV09A-4030F-B503
Description:
PTV09 Series 9mm Potentiometer 50K Ohm 20% 0.05 W 1(Elec)/1(Mech)Turn Bracket Mount/Thru-Hole Tray
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-4030F-B503
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Actuator Type
    Flatted
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.433 x 0.394 Face x 0.268 H 11.00mmx10.00mmx6.80mm
  • Actuator Length
    1.181 30.00mm