  • PTV09A-40CFF-B503
PTV09A-40CFF-B503
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-40CFF-B503
HK JDW NO:
103-PTV09A-40CFF-B503
Package:
Datasheet:
PTV09A-40CFF-B503
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-40CFF-B503
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Actuator Type
    Flatted
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.433 x 0.394 Face x 0.268 H 11.00mmx10.00mmx6.80mm