  • PTV09A-4220U-B203
PTV09A-4220U-B203
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-4220U-B203
HK JDW NO:
103-PTV09A-4220U-B203
Package:
Datasheet:
PTV09A-4220U-B203
Description:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-4220U-B203
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Square
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    Knurled
  • Working Voltage
    20V
  • Size Code
    3947
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.433 x 0.394 Face x 0.268 H 11.00mmx10.00mmx6.80mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm