  • PTV09A-4225S-B103
PTV09A-4225S-B103
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-4225S-B103
HK JDW NO:
103-PTV09A-4225S-B103
Package:
Datasheet:
PTV09A-4225S-B103
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-4225S-B103
  • Mount
    Brackets, Snap in, Through Hole
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.433 x 0.394 Face x 0.268 H 11.00mmx10.00mmx6.80mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm