  • PTV09A-4225S-B104
PTV09A-4225S-B104
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-4225S-B104
HK JDW NO:
103-PTV09A-4225S-B104
Package:
Datasheet:
PTV09A-4225S-B104
Description:
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-4225S-B104
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.433 x 0.394 Face x 0.268 H 11.00mmx10.00mmx6.80mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%