  • PTV111-4420A-A105
PTV111-4420A-A105
advertisement
Manufacturer No:
PTV111-4420A-A105
HK JDW NO:
103-PTV111-4420A-A105
Package:
Datasheet:
PTV111-4420A-A105
Description:
POT 1M OHM 1/20W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTV111-4420A-A105
  • Mount
    Snap in, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Resistance
    1MOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.528 x 0.472 Face x 0.335 H 13.40mmx12.00mmx8.50mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm