  • PTV142B40E120AA502
PTV142B40E120AA502
advertisement
Manufacturer No:
PTV142B40E120AA502
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTV142B40E120AA502
Package:
Description:
POT 5K OHM 1/20W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTV142B40E120AA502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    PTV142B
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    13.4mm
  • Base Part Number
    PTV142
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Size Code
    5565
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.646 x 0.551 Face x 0.323 H 16.40mmx14.00mmx8.20mm
  • Number of Gangs
    2
  • Length
    14mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm