  • PTV7.5B-M3/85A
PTV7.5B-M3/85A
advertisement
Manufacturer No:
PTV7.5B-M3/85A
HK JDW NO:
884-PTV7.5B-M3/85A
Package:
DO-220AA
Datasheet:
PTV7.5B-M3/85A
Description:
ZENER DIODE 4Ohm ±6% 8V 20μA @ 4V 150°C 600mW 2 Terminations ZENER DO-220AA
Step5Bar-code shipping tag
PTV7.5B-M3/85A
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-220AA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    eSMP®
  • Tolerance
    ±6%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Impedance-Max
    4Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Zener Voltage
    8V
  • Voltage Tol-Max
    5.66%
  • Working Test Current
    40mA